Страници

ел ниньо

Ел Ниньо (El Niño) и Ла Ниня (La Niña) са влиятелни температурни колебания в тропическата част на Тихия океан. Те са основен белег на глобалния феномен ЕНЮК (Ел Ниньо-Южно колебание). Въздействието им върху климата в южното полукълбо е чувствително. Ролята им за глобалното затопляне или застудяване все още се проучва, като не е постигнато съгласие за нея.
Първите хора, които говорят за Ел Ниньо, са рибарите около брега на Южна Америка (Перу и Еквадор), които го свързват с необичайно топлата вода в Тихия океан. Ел Ниньо е затоплянето на водата на повърхността в източноекваториалната част на Тихия океан, като това явление няма точна честота — тя варира между 2 до 7 години, като трае около 1–2 години. Южните ветрове по западното крайбрежие на Южна Америка допринасят за появата на студена и богата на хранителна вещества вода, която издържа големи рибни стада. Малко преди края на всяка календарна година идва топло течение с тропическа и бедна на хранителни вещества вода, което измества студената вода на Перуанското течение.
Тъй като това се случва по Коледа, явлението е наречено Ел Ниньо (на испански „момченце“, което се свързва с Младенеца Исус). Повечето пъти затоплянето трае едва няколко седмици или месец, след което времето възвръща своето изходно състояние и риболовът се стабилизира. Когато Ел Ниньо има по-голяма продължителност (месеци) обаче, затоплянето на океана е по-драстично и икономическите последици могат да се окажат катастрофални.
Въздействието, което Ел Ниньо оказва върху времето, зависи от географското положение, сезона и отделния случай. Типично за зимите е да са по-топли от обикновено в северните щати от Средния запад в САЩ, докато в Централна и Южна Калифорния, както и в югоизточните щати, са по-топли от обичайното. Тихоокеанските северозападни щати, от друга страна, са по-сухи по време на Ел Ниньо.
За разлика от Ел Ниньо, по време на Ла Ниня щатите в Средния запад са по-сухи от обикновено. Често Ел Ниньо се свързва със сухи и горещи лета в части на Южна Америка и Европа, въпреки че западното крайбрежие на Южна и Централна Америка могат да бъдат много по-топли от обичайното. Често има засушаване в Австралия и Африка.
Скорошни прояви на Ел Ниньо се наблюдаваха през 198687, 199192, 1993, 1994 и 199798. Последният Ел Ниньо през 19971998 беше особено силен, а периодът 1990–94 е необичаен, тъй като рядко се случва този феномен да се прояви толкова често за кратък период от време. Ла Ниня често ходи след Ел Ниньо и имаше силна проява през 198889 и слаба през 199596.
Според американската атмосферна и океанографска агенция (NOAA) през зимата на 2009-2010 г. е много вероятно да има изключително силен "Ел Ниньо" период. Ако тази прогноза се сбъдне, климатът и икономиката на земята ще бъдат много силно повлияни.

Внезапното и нетипично затопляне на големи части от Тихия океан се случва през няколко години, но не през определен точен период. Силата на явлението, измерена като повишение на температура на повърхностната вода спрямо средните й стойности, също варира през различните "Ел Ниньо" периоди. Ефектът върху климата на планета и особено по крайбрежието на Тихия океан е огромен.

Какво причинява "Ел Ниньо" и неговата противоположност "Ла Ниня" (малкото момиче; период на нетипично охлаждане на повърхността на водата) е неясно въпреки интереса на учените да разгадаят загадката. Предвид че "Ел Ниньо" е най-голямата дългопериодична структура в земната климатична система, нейното предвиждане и познаване би позволило да се правят дългосрочни прогнози за климата.

Ефектите

Когато ураганът "Катрина" наближи бреговете на Луизиана, някои учени предупредиха, че топлата вода в залива край град Ню Орлиънс ще вдъхне сила на стихията и тя ще стане много опасна. Хората не повярваха на известния факт, че топлата вода създава области на понижено атмосферно налягане, което е предпоставка за силни ветрове и обилни валежи. Цената на неверието се оказа висока.

"Ел Ниньо" променя климата на цялата област. Над по принцип тропическия рай остров Хаити се извиват бури, в Перу падат рекордни валежи и започват наводнения. Тези дъждове по принцип се изваляват над тропическите гори в Индонезия. Сега там е суша и започват горски пожари. Страшна суша заплашва и крайбрежните държави на Южна Африка.

Според някои в известна степен непълни и противоречиви изследвания "Ел Ниньо" повлиява и климата на Канада, Америка и Австралия. Канадците се радват на по-мека зима, австралийците страдат от суша, Аржентина и Бразилия от по-влажно време. Край Корея и Япония пък има по-малко тропически бури.

Наблюденията за ефекта на "Ел Ниньо" върху климата на САЩ показват, че падат повече валежи в сухия Югозапад, ветровете на север пък са по-слаби. Намалява вероятността за горски пожари във Флорида. За сметка на това се извиват силни зимни бури в Калифорния.

Според д-р Илиян Господинов от института по метеорология на БАН ефектът върху Европа е слаб и непряк, поради което е трудно да се измери и предвиди. По-силен ефект може да се очаква над Англия според местната метеорологична служба. И все пак статия в престижното списание Nature (1998;393:318) твърди, че силен "Ел Ниньо" период (1789-1793 г.) е намалил значително добива на жито в Европа преди Френската революция и така е подпомогнал последвалите събития. Само десетилетия наблюдения ще покажат дали това е вярно.

ИКОНОМИЧЕСКИ ЕФЕКТИ
- "Ел Ниньо" сериозно повлиява ценaтa на най-употребяваната растителна мазнина в света - палмовото масло. Причината е, че 90% от него се добиват в Индонезия и Малайзия. Сушата там, породена от "Ел Ниньо", води до по-ниски добиви. Това предизвиква покачване на цената и на соята, която е алтернативна суровина за масло. На свой ред обаче влажното време в Аржентина и Бразилия по време на сеитбата на соя води до немалки загуби и цената на тази култура расте допълнително. Очаква се и повишение на цената на захарта.

- По данни на NOAA "Ел Ниньо" периода в края на минали век (1997-1999 г.) е донесъл между 3.7 и 8.2 млрд. долара загуби на американското земеделие. Само загубите заради бури в Калифорния през 1997-98 г. се оценяват на 1.1 млрд. долара.

- Загубите за южноамериканската рибна индустрия по време на силен "Ел Ниньо" период са огромни. Ефектът е най-отчетлив за Перу и Еквадор. Перу е един от петте най-големи световни износители на риба, а уловът му може да намале с почти 50%. Това води до повишение на цените на други относително евтини храни по целия свят заради нарасналото им търсене.

ВИДЕО 1


видео 2


ВИДЕО 3


ВИДЕО 4


ВИДЕО 5


ВИДЕО 6