бури

Бурята е метеорологично явление, свързано със силно раздвижване на атмосферата, засягащо земната повърхност. То може да включва силен вятър, гръмотевици и светкавици (гръмотевична буря), силни валежи или различни материали, носени от вятъра (пясъчна буря, снежна буря и други).
Строгата метеорологична дефиниция на буря е вятър от 10-та или по-висока степен по скалата на Бофорт, което съответства на скорост на вятъра над 88 km/h (24,5 m/s). Популярната употреба на термина включва и по-слаби ветрове.
Бурите възникват, когато в система от високо налягане се формира център на ниско налягане. Противоположните сили създават ветрове и довеждат до образуването на облаци.

ВИДОВЕ БУРИ:
Ураган • Торнадо • Циклон
Мълния • Тропическа буря •
Тайфун • Тропически циклон •
Виелица • Леден дъжд  • Мъгла
Пясъчна буря • Огнена стихи



Ураганът е тропически циклон, чиято максимална скорост за продължителен период е равна или по-голяма от 65 възела (около 39 m/s). Ураганите допълнително се степенуват по скалата на Сафир-Симпсън. Урагани от категории 3, 4 и 5 се наричат също големи урагани. Името ураган идва от дванадесетата, последна степен от скалата на Бофорт.
Тропичните циклони са области с много ниско (до 950 hPa) атмосферно налягане в центъра ("окото") - там няма облаци и цари затишие. Около него се образуват огромни кълбесто-дъждовни облаци, падат поройни валежи, бушуват силни ветрове. В океаните се образуват огромни вълни, които причиняват катастрофални щети по крайбрежията. Тропичните циклони се прогнозират чрез спътникови наблюдения.
Хоризонталните размери на циклона са 2000-3000 km, а скоростта на преместване - 35-50, рядко до 100 km/h. В Южното полукълбо вятърът в циклона е по посока на движението на часовниковата стрелка, в Северното полукълбо - обратно.

Торнадо (смерч, тромб) - атмосферен вихър, възниква понякога в буреносни облаци и достига до земята. Вихърът има фуниевидна форма, по-широка в горната част, където достига до 3 км диаметър. Приземната част на фунията е доста по-малка - до 300-400 м диаметър. Вътре във фунията въздухът се движи в кръг с голяма скорост, неизмервана пряко, но по косвени данни може да се смята, че достига няколко стотин км/ч. Самата фуния се движи по земната повърхност със скоростта на облака, който я поражда - няколко десетки км/ч. Времето на съществуване на едно торнадо е максимум няколко часа.

Скалата на Фуджита измерва разрушенията и скоростта на торнадата: КАТЕГОРИЯ F0:118 км/ч - има няколко дребни щети по къщите, счупени клони на дървета, дърветата с плитка коренова система са изкоренени. КАТЕГОРИЯ F1:118-180 км/ч - има умерени щети: повърхностно изкореняване, избутани или преобърнати са основите на къщите(караваните). КАТЕГОРИЯ F2:180-253 км/ч - значителни щети: поривите на вятъра са от 180 до 250km/ч - разрушават се покривите на къщите, остават само стените, ако има каравани - те са напълно разрушени; фургоните са преобърнати, големите дървета са изкоренени или унищожени, колите са преобърнати. КАТЕГОРИЯ F3:253-332 км/ч - големи щети: покривите и някои стени са отдалечени от къщите; много дървета са изкорениени(в гората); вдигнати от земята и захвърлени са тежки коли. КАТЕГОРИЯ F4:350-480км/ч - опустошителни щети: къщите са сравнени със земята, слабата структура и основа на къщите е издухана на разстояние, колите са преобърнати. КАТЕГОРИЯ F5 или още буря А:480-520кмч - невероятни щети: силната структура на къщите е понесена и вдигната от основата на разстояние 109ярда(100метра);дърветата са повалени.

Циклон наричаме спираловидното възходящо движение на въздуха в посока от периферията към центъра на въздушната маса в резултат на кръгово разположение на изобари, понижаващи своите стойности в същата посока. Ветровете в циклона духат обратно на часовниковата стрелка в Северното полукълбо и по посока на часовниковата стрелка в Южното полукълбо.
Циклонът Катарина

Циклоните обхващат обширни райони, главно в умерените географски ширини. В диаметър те достигат до 1500 км, а във височина 10-12 км. Във всеки циклон се различанат два вида въздушни маси - топли и студени, разделени съответно от топъл и студен въздушен фронт. Топлите въздушни маси, известни като топъл сектор на циклона, заемат по-малко площ и са разположени във южната му част. Студеният сектор е по-обхватен и се намира на север. Двата сектора са разделени чрез фронтални повърхнини, сиреч чрез топъл и студен фронт. Поради по-бързото движение на студения сектор на циклона той след известно време настига топлия сектор и най-после завладява цялото пространство. Тогава циклонът престава да съществува. Циклоните рядко се проявяват еднократно. Обикновено те се движат на серия един след друг в промеждутък от 2 до 5 дни. В умерените географски ширини на Северното полукълбо тяхната посока е западна и те оказват силно влияние върху климата на Европа, включително и България.
В областта на тропиците понякога се образуват безфронтални циклони със силно възходящо вихрово движение на въздуха, бърза промяна на атмосферното налягане във височина и бурна кондензация на водните па̀ри. Образуваните ветрове придобиват много голяма скорост и са известни като урагани, тайфуни и др. Тропичните циклони се проявяват най-често по западното крайбрежие на Тихия океан, северните части на Индийския океан и в района на Карибско море и причиняват големи материални щети.


Тропическа буря е понятие в метеорологията, с което се описват системи на ниско атмосферно налягане, които се образуват предимно в тропическите области. Въпреки че някои от тях са изключително разрушителни, тропическите бури са важна част от системата на обмен на въздушните маси. Те пренасят горещи въздушни фронтове от екваториалните райони към районите с по-голяма географска ширина. В резултат на рязката промяна на атмосферното налягане се образуват завихряния, които се движат обратно на часовниковата стрелка в Северното полукълбо и по часовниковата стрелка в Южното полукълбо.
В международната практика е възприето общото понятие тропическа буря да се използва за ветрове със скорост между 34 възела (39 мили/час 63 км/час) и 63 възела (73 мили/час или 118 км/час). Когато скоростта на вятъра премине 64 възела (74 мили/час или 119 км/час), вятъра получава статут на тайфун/ураган и собствено малко име. Използването на малки имена е въведено при обозначаване на силните ветрове главно за удобство. Съществуват готови списъци с малки имена, които се дават на новосъздаващите се тайфуни/урагани. Списъците са различни за различните географски райони, в които се формират бурите. Възможно е, ако една буря премине границите на повече от един от наблюдаваните географски региони, тя да получи повече от едно име. Имената се повтарят периодично. Само имената на някои от най-опустошителните бури спират да се използват и остават уникални за дадената буря.
Според това, в коя част на земното кълбо се зараждат тропическите бури получават различни имена: